Prędkości, posuwy i trwałość narzędzi przy obróbce Invaru 36
Typowe parametry obróbki Invaru 36 leżą blisko wartości dla stali nierdzewnej 304: frezowanie powlekanym węglikiem 30 do 60 m/min, HSS 15 do 25 m/min, posuwy utrzymywane na tyle wysoko, by krawędź zawsze zdejmowała prawdziwy wiór, oraz obfite chłodzenie skierowane na miejsce skrawania. Stop jest maziasty, skłonny do umacniania przez zgniot i trudny dla krawędzi narzędzi, jeśli program nie jest do niego przygotowany. Poniższe tabele to punkty wyjścia, które warsztat dostosowuje do trwałości narzędzia i wykończenia, jakie faktycznie widzi, a wiążący jest własny program warsztatu.
Dlaczego Invar 36 zachowuje się tak, jak się zachowuje
Invar 36 to około 64 % żelaza i 36 % niklu i ma tę samą sieć regularną ściennie centrowaną, która sprawia, że austenityczna stal nierdzewna jest maziasta w skrawaniu. Twardość w stanie wyżarzonym to tylko około 70 do 80 HRB, mniej więcej 130 do 160 HB, więc stop jest miękki, a kłopot nie wynika z twardości. Materiał szybko umacnia się przez zgniot pod tępą krawędzią lub lekkim, ocierającym się przejściem, co podnosi siły skrawania w następnym przejściu. Bez kontroli prowadzi to do drgań, narostu na ostrzu i powierzchni, która wraz ze zużyciem narzędzia robi się gorsza zamiast lepszej. Oceny skrawalności stawiają go na poziomie około 40 do 50 % stali automatowej, w tym samym przedziale co stal nierdzewna 304.
Stop ma też niższą przewodność cieplną niż stal węglowa, więc ciepło wytwarzane na krawędzi skrawającej nie odpływa od narzędzia tak szybko. Ciepło koncentruje się tam, gdzie narzędzie pracuje najbardziej, i to częściowo tłumaczy, dlaczego trwałość narzędzia w Invarze bywa krótsza niż w podobnie twardej stali. Skład żelazo-nikiel Invaru i jego sieć regularna ściennie centrowana wyjaśniają większość tego zachowania, a dlaczego Invar umacnia się przez zgniot opisuje mechanizm dokładniej.
Typowe parametry frezowania
Frezowanie Invaru 36 sprowadza się do utrzymania krawędzi w skrawaniu, unikania zatrzymań i usuwania wiórów, zanim zostaną ponownie przecięte. Typowe punkty wyjścia:
| Operacja | Materiał narzędzia | Prędkość, m/min | Posuw na ząb, mm | Uwagi o głębokości |
|---|---|---|---|---|
| Obróbka zgrubna, frezowanie boczne | Powlekany monolityczny węglik, AlTiN lub podobny | 30 do 60 | 0.05 do 0.10 | Osiowo do 1x średnicy, promieniowo 25 do 40 % średnicy |
| Obróbka zgrubna, HSS | HSS-Co (klasa M42) | 15 do 25 | 0.04 do 0.08 | Osiowo 0.5x średnicy, promieniowo płycej |
| Obróbka wykańczająca | Powlekany monolityczny węglik | 40 do 70 | 0.03 do 0.06 | Osiowo 0.2 do 0.5 mm, promieniowo 0.1 do 0.3 mm, po wyżarzaniu odprężającym |
| Frezowanie czołowe | Węglik z wymiennymi płytkami, dodatni kąt natarcia | 40 do 70 | 0.08 do 0.15 | Osiowo 0.5 do 2 mm, unikać pełnego zaangażowania na cienkiej płycie |
Frezowanie współbieżne to zwykły wybór, ponieważ utrzymuje malejącą grubość wióra w trakcie przejścia, zamiast zaczynać ząb od cienkiego, ocierającego się wióra, który sprzyja umacnianiu przez zgniot. W kieszeniach trochoidalna lub dynamiczna ścieżka narzędzia z małym krokiem promieniowym i pełną głębokością osiową utrzymuje stałe obciążenie, a ciepło w wiórze. Wybory strategii opisano w artykule strategia frezowania Invaru.
Typowe parametry toczenia
Dla oprzyrządowania z węglika na sztywnej tokarce CNC warsztaty obrabiają Invar 36 z niższymi prędkościami skrawania niż stal 4140, z posuwem dobranym tak, by narzędzie skrawało, a nie ocierało się. Typowe punkty wyjścia:
| Operacja | Materiał narzędzia | Prędkość, m/min | Posuw, mm/obr | Uwagi o głębokości |
|---|---|---|---|---|
| Obróbka zgrubna | Płytka z powlekanego węglika, dodatni łamacz wióra | 40 do 70 | 0.15 do 0.30 | 1 do 3 mm, stała głębokość, aby uniknąć stopnia umocnionego przez zgniot |
| Obróbka zgrubna, HSS | HSS-Co | 15 do 25 | 0.10 do 0.20 | 1 do 2 mm |
| Obróbka wykańczająca | Powlekany węglik, ostry narożnik | 60 do 90 | 0.05 do 0.15 | 0.2 do 0.5 mm, po wyżarzaniu odprężającym |
| Przecinanie i rowkowanie | Węglik, wąski łamacz wióra | 30 do 50 | 0.05 do 0.10 | Chłodziwo do rowka, posuw nigdy poniżej minimalnego wióra |
Toczenie ma własną pułapkę: długie wióry owijają się wokół części i uchwytu, jeśli płytka ich nie łamie. Zwykłym rozwiązaniem jest łamacz wióra dobrany do zakresu posuwu, a nie ogólnego przeznaczenia. Toczenie CNC Invaru opisuje oprawy soczewek, rozpórki i inne części okrągłe dokładniej.
Typowe parametry wiercenia i gwintowania
Otwory to miejsce, w którym umacnianie przez zgniot daje się we znaki najmocniej, ponieważ wiertło, które wykonuje zbyt lekkie przerywane przejścia lub zatrzymuje się na dnie, tworzy twardą skórkę, którą musi przeciąć następne przejście lub gwintownik. Typowe punkty wyjścia:
| Operacja | Materiał narzędzia | Prędkość, m/min | Posuw | Uwagi o głębokości |
|---|---|---|---|---|
| Wiercenie | Wiertło kręte HSS-Co, 130° do 135°, ostrze z podcięciem | 10 do 15 | 0.05 do 0.12 mm/obr, rośnie ze średnicą | Cykl przerywany 1x średnicy, pełne wycofanie dla usunięcia wiórów |
| Wiercenie | Wiertło z monolitycznego węglika, chłodzenie przez narzędzie | 30 do 50 | 0.08 do 0.15 mm/obr | Głębsze cykle lub bez przerywania przy chłodzeniu przez narzędzie |
| Rozwiercanie | Rozwiertak z węglika lub HSS-Co | 8 do 15 | 0.15 do 0.30 mm/obr | Zostawić 0.1 do 0.2 mm, obfite chłodzenie |
| Gwintowanie, skrawane | HSS-E z rowkiem spiralnym, TiN lub TiCN | 3 do 6 | Skok | 65 do 70 % gwintu, wiercić na górnej granicy zakresu średnicy |
| Gwintowanie, wygniatane | Gwintownik wygniatający HSS-E | 5 do 10 | Skok | Większy otwór wstępny, ciągliwy stop nadaje się do wygniatania, olej lub chłodziwo o wysokiej smarności |
| Frezowanie gwintów | Frez do gwintów z monolitycznego węglika | 25 do 40 | 0.03 do 0.05 mm/ząb | Preferowane dla otworów nieprzelotowych i M6 oraz większych, bez ryzyka złamania gwintownika |
Gwintownik, który utknie w Invarze, kosztuje gwintownik i często część, dlatego wiele warsztatów frezuje gwinty tam, gdzie może, i określa wkładki gwintowe w otworach, które są wielokrotnie montowane. Zob. wiercenie i gwintowanie Invaru oraz wkładki gwintowe do Invaru.
Zużycie narzędzia i umacnianie przez zgniot
Zużycie narzędzia w Invarze 36 przebiega według schematu. Ostra krawędź skrawa czysto przez jakiś czas. Gdy się tępi, zaczyna się ocierać, tarcie umacnia powierzchnię przez zgniot, umocniona powierzchnia przyspiesza zużycie i wkrótce krawędź jest zniszczona. Krzywa jest płaska, a potem stroma, dlatego warsztaty regularnie obrabiające Invar wymieniają narzędzia według harmonogramu, zamiast używać ich do widocznego uszkodzenia.
Trzy wybory mają w Invarze większe znaczenie niż w stali:
- Ostre krawędzie z dodatnim kątem natarcia. Krawędź ujemna lub mocno zaokrąglona ociera się, zanim zacznie skrawać, a tarcie umacnia powierzchnię.
- Powłoki dobrane do stopów niklu. AlTiN i podobne powłoki odporne na ciepło wypadają w doświadczeniu większości warsztatów lepiej niż zwykłe TiN. Niepowlekany ostry węglik może być właściwym wyborem do wykańczania, gdy zaokrąglenie krawędzi powłoki jest zbyt duże.
- Łamacze wióra dobrane do posuwu. Invar daje długie, wstęgowe wióry, które owijają się wokół narzędzia lub części, jeśli geometria ich nie łamie.
Posuw to dźwignia najczęściej ustawiana błędnie. Przejście wykańczające z posuwem 0.02 mm na ząb „dla lepszego wykończenia” w Invarze daje efekt odwrotny, ponieważ krawędź nie może wejść pod umocnioną skórkę i zaczyna się ocierać. Wiór należy utrzymać powyżej promienia krawędzi, mniej więcej 0.03 mm na ząb dla węglikowego wykańczaka, a wykończenie uzyskać z ostrego narzędzia i sztywnego ustawienia, a nie z lekkiego wióra. Co warstwa umocniona przez zgniot oznacza dla późniejszej stabilności części, opisano w artykułach dlaczego Invar umacnia się przez zgniot i wyżarzanie odprężające obrabianych części z Invaru.
Chłodziwo i kontrola wiórów
Obfite chłodzenie skierowane bezpośrednio na krawędź skrawającą, a nie na ogólny obszar pracy, odprowadza ciepło i pomaga zapobiegać ponownemu przecinaniu wstęgowych wiórów. Chłodzenie przez wrzeciono przy wierceniu i głębokich kieszeniach służy temu samemu: ciepło musi szybko opuścić strefę skrawania, bo w przeciwnym razie zostaje w narzędziu i w części. Typowa jest emulsja o wyższym stężeniu niż dla stali lub olej o wysokiej smarności do gwintowania i wygniatania. Skrawanie na sucho i minimalne smarowanie są możliwe przy obróbce zgrubnej, ale rzadko przy wykańczaniu, gdzie ma znaczenie wzrost cieplny części w trakcie skrawania. Wybór opisano w artykule strategia chłodzenia dla Invaru.
Usuwanie wiórów to kwestia ustawienia, a nie dodatek. Program, który zatrzymuje się, by usunąć wióry, lub wierci głębsze otwory cyklami przerywanymi zamiast przewiercić w jednym przejściu, pozwala uniknąć ponownego przecinania, które skraca trwałość narzędzia. Ponieważ stop jest ferromagnetyczny, drobne wióry przywierają do części i oprzyrządowania, więc czyszczenie między zamocowaniami jest częścią procesu.
Przykład obliczeniowy: punkt wyjścia dla hipotetycznego frezu palcowego z węglika 12 mm
Weźmy hipotetyczną płytę montażową z Invaru 36 o grubości 25 mm, z kieszenią frezowaną czteropiórowym frezem palcowym z monolitycznego węglika powlekanego AlTiN o średnicy 12 mm na sztywnym pionowym centrum obróbkowym z obfitym chłodzeniem, obrabianą zgrubnie przed wyżarzaniem odprężającym i wykańczaną po nim. Wartości to typowe punkty wyjścia, a nie program.
Obróbka zgrubna. Prędkość skrawania 45 m/min, środek przedziału. Prędkość wrzeciona to prędkość razy 1000 podzielona przez π razy średnica: 45 × 1000 / (3.1416 × 12) = około 1190 obr/min, więc 1200 obr/min. Posuw na ząb 0.08 mm. Posuw stołu to posuw na ząb razy liczba piór razy obroty: 0.08 × 4 × 1200 = 384 mm/min, czyli około 380 mm/min. Głębokość osiowa 12 mm, jedna średnica, krok promieniowy 3.6 mm, 30 % średnicy, frezowanie współbieżne z dynamiczną ścieżką narzędzia. Wydajność usuwania materiału to około 12 × 3.6 × 384 = 16,600 mm3/min, czyli 16.6 cm3/min. Na ściankach i dnie zostawić 0.5 mm na przejście wykańczające, a potem skierować część na wyżarzanie odprężające.
Obróbka wykańczająca. Po piecu nowe narzędzie. Prędkość skrawania 55 m/min daje około 1460 obr/min, czyli 1450 obr/min. Posuw na ząb 0.05 mm daje 0.05 × 4 × 1450 = 290 mm/min. Głębokość osiowa 0.3 mm na dnie, promieniowa 0.2 mm na ściankach, dwa przejścia do usunięcia 0.5 mm naddatku. Wiór pozostaje powyżej promienia krawędzi, więc narzędzie skrawa cały czas, a wykończenie dna pochodzi z ostrej krawędzi, a nie z wolnego posuwu.
| Przejście | obr/min | Posuw, mm/min | Głębokość osiowa, mm | Głębokość promieniowa, mm |
|---|---|---|---|---|
| Obróbka zgrubna | 1200 | 380 | 12 | 3.6 |
| Obróbka wykańczająca | 1450 | 290 | 0.3 | 0.2 |
Dalej warsztat dostraja parametry. Jeśli wiór schodzi niebieski, a krawędź tworzy kratery, obniża prędkość o 10 do 15 %, zanim dotknie posuwu. Jeśli na ściance widać zatarte, błyszczące pasmo, posuw idzie w górę, a nie w dół. Jeśli narożniki drgają, krok promieniowy się zmniejsza, a narzędzie dostaje większy promień naroża.
Co to oznacza dla Pana/Pani RFQ
Nic z tego nie zmienia tego, co pojawia się na rysunku, ale wyjaśnia, dlaczego oferta na Invar 36 zawiera więcej czasu maszynowego niż ta sama geometria w stali, co opisano w artykule dlaczego części z Invaru 36 kosztują więcej, i dlaczego warsztat z doświadczeniem w Invarze pyta o tolerancje, zanim zdecyduje się na strategię skrawania. Część wymagająca dobrej chropowatości lub wąskiego położenia dostaje wolniejsze przejście wykańczające po wyżarzaniu odprężającym niż taka, która ma tylko pasować. Kolejność podsumowano na stronie obróbka Invaru 36.
Parametry to zadanie warsztatu. Pana/Pani zadaniem jest dostarczenie warsztatowi tego, czego potrzebuje do ich doboru: stop i specyfikacja, na przykład Invar 36 wg ASTM F1684, kolejność obróbki cieplnej lub „rekomendacja warsztatu”, chropowatość na powierzchniach krytycznych, tolerancje decydujące o funkcji oraz wszelkie cienkie ścianki lub głębokie kieszenie ograniczające narzędzie. Jeśli cecha jest trudno dostępna lub niewygodna do zamocowania, proszę o tym powiedzieć. Warsztat regularnie obrabiający Invar często potrafi zaproponować kolejność, która utrzymuje tolerancję bez dodawania przejść.
Rysunek proszę przesłać przez formularz RFQ, a dopasujemy go do warsztatów, które już stosują te parametry, dzięki czemu oferta odzwierciedla rzeczywisty czas skrawania, a nie domysł.
Często zadawane pytania
Czy Invar 36 można obrabiać na tej samej maszynie co stal?
Tak, sztywna maszyna trzy- lub czteroosiowa, która obrabia stal, poradzi sobie z Invarem 36. Różnica tkwi w programie: niższa prędkość skrawania, stały posuw i chłodziwo docierające do krawędzi skrawającej, a nie w samej maszynie. Sztywność ma większe znaczenie niż moc wrzeciona, ponieważ to drgania zaczynają umacnianie przez zgniot.
Dlaczego narzędzie, które w stali nierdzewnej wytrzymuje cały dzień, w Invarze zużywa się szybko?
Invar umacnia się przez zgniot pod zatrzymującą się lub ciągnącą krawędzią, więc narzędzie, które ociera się zamiast skrawać, tworzy twardą skórkę, którą musi przeciąć następne przejście. Narzędzie o niewłaściwej geometrii lub zbyt mały posuw powodują to szybciej niż sam stop. Ciepło zostaje przy krawędzi, ponieważ stop słabo je przewodzi.
Czy te parametry na pewno zadziałają na mojej części?
Nie. To typowe punkty wyjścia, które warsztat dostosowuje do trwałości narzędzia, wykończenia i postaci wióra, jakie faktycznie widzi na Pana/Pani geometrii. Gatunek płytki, sztywność maszyny, ciśnienie chłodziwa i ilość naddatku pozostawionego po wyżarzaniu odprężającym zmieniają liczby, a wiążący jest własny program warsztatu.
Czy gatunek Invaru łatwoskrawalnego zmienia parametry?
Pozwala na wyższe prędkości i daje krótsze wióry, ponieważ dodany selen lub podobny pierwiastek łamie wiór. Kompromis to niewielka zmiana rozszerzalności i zachowania części po obróbce cieplnej, więc przed jego określeniem warto potwierdzić z warsztatem, że ten gatunek jest akceptowalny dla części krytycznej termicznie.
Zweryfikowano na podstawie
- Wikipedia, Invar
- ASTM F1684, Standard Specification for Iron-Nickel and Iron-Nickel-Cobalt Alloys for Low Thermal Expansion Applications
Wartości w tym poradniku są typowymi wartościami z literatury, służącymi do planowania. Wiążące są: atest materiałowy dla Pana/Pani wytopu oraz oferta warsztatu dla Pana/Pani geometrii.
Potrzebna wycena tej części?
Proszę przesłać rysunek. Skierujemy go do maksymalnie 3 warsztatów obrabiających Invar i odpowiemy w ciągu 24 godzin roboczych.
Znajdź warsztat obrabiający InvarCzytaj dalej
- Tolerancje w obróbce Invaru: co warsztat może utrzymać i ile to kosztuje · Proces
- Wyżarzanie odprężające obrabianych części z Invaru: kiedy i jak robią to warsztaty · Proces
- Dlaczego części z Invaru 36 są drogie i jak warsztaty je wyceniają · Koszty
- Obróbka Invaru: co kupujący powinni wiedzieć, zanim wyślą rysunek · Materiały